Firma, która płaci za szkołę dzieci pracowników, musi naliczyć VAT
Zapewnienie dzieciom pracowników delegowanych darmowej edukacji, a członkom ich rodzin dodatkowych mieszkań w innej lokalizacji, nie jest konieczne i niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. To odpłatna usługa.
Spór w sprawie dotyczył VAT od nieodpłatnych świadczeń dla pracowników i ich rodzin. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że należy do międzynarodowej grupy kapitałowej z centralą w Korei Południowej. Zajmuje się przede wszystkim produkcją i sprzedażą artykułów gospodarstwa domowego (AGD). W związku z bieżącymi potrzebami oraz dążeniem do dalszego rozwoju, korzysta z wykwalifikowanych zasobów osobowych innych firm z grupy, głównie z centrali.
Zgodnie z zasadami obowiązującymi w grupie, pracownikom delegowanym długoterminowo do pracy w innym kraju (np. powyżej roku) zapewniane są określone warunki, w szczególności pokrycie kosztów edukacji ich dzieci oraz zakwaterowania w Polsce. Określone świadczenia nieodpłatne w całości lub w części przysługują też oddelegowanym do pracy w Polsce. Spółka podkreśliła, że oddelegowani są zatrudnieni na umowie o pracę, a specjalne świadczenia są związane z zapewnieniem wykonywania obowiązków służbowych na rzecz spółki.
Spółka uważała, że nieodpłatne zapewnienie opisanych świadczeń pracownikom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta